Co daje nam dziś książka?

Świat pędzi wciąż do przodu w tępie, które nie wszystkim może pasować. Nowinki technologiczne służą dziś przede wszystkim do rozrywki, a nowe jak nigdy wcześniej staje się wrogiem starego. Pewne rzeczy więc, bardziej lub mniej naturalnym porządkiem, non stop odchodzą do lamusa. Czy jednak wszystkie?

 

W niektórych przypadkach mówić można o pewnej ponadczasowości. Weźmy choćby książki. Wielu już było proroków, którzy wieścili ich upadek w konfrontacji z ebookami czy audio bookami. Tradycyjny papier wciąż jednak miewa się dobrze. Z czego to wynika i dlaczego wciąż warto czytać książki?

 

Na dużym i małym ekranie

 

Fenomen słowa drukowanego najlepiej widać w rozrywkowej kulturze popularnej. Książki od zawsze radziły sobie tam najlepiej. Weźmy choćby pod uwagę ich romans z kinem. Ileż to dzieł literackich stało się bazą do scenariuszy wielkich widowisk filmowych lub klasycznych już dziś produkcji. Poprzez film wiele osób odkryło natomiast często zapomniane publikacje.

 

Obecnie u szczytu popularności są seriale telewizyjne. Duża zasługa tutaj platform typu Netflix czy HBO, które całkowicie zmieniły sposób postrzegania rozrywki ze srebrnego ekranu. Odcinkowe produkcje pasują idealnie do tego, by oddać to, co najlepsze w fabule powieści, szczególnie tej wielotomowej. Film z konieczności musi wybrać sobie tylko niektóre wątki, serial przedstawi je prawie wszystkie. Dobrze widać to choćby na przykładzie słynnej „Gry o Tron” Rozmach widowiska połączony został tutaj z wyjątkowo wiernym podejściem do literackiego pierwowzoru. To z kolei spodobało się fanom prozy George’a R. R. Martina i wpłynęło na komercyjny sukces całego przedsięwzięcia.

 

W wirtualnym świecie

 

Przyjrzyjmy się teraz mediom cyfrowym. Taki choćby gry komputerowe wydają się być całkowitym zaprzeczeniem idei książki. Raz, że zakładają interaktywny udział (to my w dużym stopniu decydujemy co się wydarzy), dwa – wyobraźni pozostawiają niewielki udział, jak twierdzą niektórzy. Tymczasem one również co rusz wdają się w romans ze słowem pisanym. By nie szukać daleko, przykład z naszego podwórka i wielki sukces gry Wiedźmin stworzonej na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego.

 

Dlaczego więc warto czytać? Odpowiedź jest prosta, gdyż cały czas jest to modne. I warto to robić, by być na czasie.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Piłki sensoryczne – zalety

Piłki sensoryczne to jedne z zabawek, które mają za zadanie rozwijać zmysły dziecka. Należą do sprzętu, który wpływa na rozwój...

Zamknij