Czy warto wybrać się na Ospa Party?

Ospa wietrzna, to bardzo znana choroba wieku dziecięcego, która może powodować groźne powikłania u osób dorosłych oraz u kobiet w ciąży. Od niedawna można zaobserwować nietypową modę na urządzanie imprez, których celem jest wzajemne zarażanie się maluchów. „Troskliwi” rodzicie wysyłają swoje pociechy na spotkanie z chorym rówieśnikiem, aby te zaraziły się od niego ospą. Opiekunowie organizują zabawy,  które będą wymagać bliskiego kontaktu uczestników. Podają również słodycze i przekąski w miseczkach, z których jedzą wszystkie dzieci.

Czy warto?

Wielu sceptycznych rodziców pyta: ospa party, czy warto je organizować? Czy celem takiej imprezy jest dobro dziecka czy zaoszczędzenie na szczepionkach chroniących przed ospą wietrzną? Lekarze pediatrzy odnoszą się do takich praktyk z dużą dozą dystansu. Wielu z nich jest zdania, że nie warto  aranżować ospa party, ponieważ każdy organizm inaczej reaguje na tego samego wirusa. Dla zdrowia wielu dzieci ospa party nie kończyły się pomyślnie. Przezorni rodzice, którzy na pytania : ospa party – czy warto je zorganizować?  – odpowiadają twierdząco, zwykle myślą tylko o jednej stronie medalu. Słyszeli o tym, że  u dorosłych przebieg choroby jest cięższy i chcą, aby ich dziecko miało ospę z głowy. Jeśli zapoznamy się z wypowiedziami pediatrów i immunologów, to możemy szybko zmienić zdanie na temat  imprez, których główną bohaterką jest ospa wietrzna. Każdy kochający rodzić stwierdzi , że nie warto planować ospa party, jeśli narazi, to dziecko na zapalenie opon mózgowych, długotrwałe obniżenie odporności lub uporczywe  zmiany skórne. Przeglądając artykuły poświęcone ospa party możemy trafić na głośną historię śmierci małego Jasia, który zachorował na sepię wskutek powikłań związanych ze wspomnianym wcześniej wirusem.

Snując refleksje na temat tego czy warto urządzać ospa party warto pamiętać, że chore dziecko, to także zagrożenie dla domowników. Jeśli pociecha mieszka razem z dziadkami, którzy nie pamiętają czy przeszli tę chorobę, to sprawa jest poważna. U osób w starszym wieku ospa wietrzna może przyczynić się nawet do śmierci.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pokonaj stres na dobre

Życie w ciągłym biegu, nadmiar pracy, a niedobór snu - to wszystko sprzyja powstawaniu stresu, który nie ma dobrego wpływu...

Zamknij