Dlaczego Katalonia chce niepodległości?

Od pewnego czasu słyszymy o rozruchach w stolicy Katalonii, Barcelonie. Tamtejszy parlament autonomiczny, niezgodnie z hiszpańską konstytucją, ale przy poparciu wielu mieszkańców regionu zarządził referendum niepodległościowe. Władze Hiszpanii w Madrycie odczytały ten krok jako jawną próbę buntu przeciwko władzy centralnej i za wszelką cenę próbowano zablokować głosowanie w katalońskich okręgach wyborczych. Kiedy lokalni politycy i tak zamierzali ogłosić niepodległość regionu zgodnie z wynikami referendum, hiszpański parlament zniósł autonomię tego regionu oraz dopuścił się do aresztowań przywódców katalońskich. Krok ten stał się przyczyną wielu demonstracji antyrządowych i wzburzenia wielu Hiszpanów. Ale dlaczego tak się stało? Dlaczego Katalonia chce niepodległości?

 

Region ten zamieszkany jest przez ludność, która nie zdążyła się w pełni zasymilować z narodem hiszpańskich. Rodowici Barcelończycy mają własną kulturę, tradycję, a dzisiejsze antagonizmy mają swoje korzenie w średniowieczu, kiedy Hiszpania podzielona była na dwa osobne państwa – Kastylię i Aragonię. Dzisiejszy język hiszpański inaczej nazywany jest kastylijskich, natomiast w Katalonii powszechnie używa się języka katalońskiego. Jest on podobny do hiszpańskiego, aczkolwiek posiada swoje cechy charakterystyczne. Mieszkańcy regionu pielęgnują znajomość własnego lokalnego języka, który powszechnie używany jest nie tylko w mowie potocznej, ale także w urzędach i innych sytuacjach formalnych. Niektórzy Katalończycy czują się wręcz odrębnym narodem od Hiszpanów i pragną niepodległości, aby dostąpić zaszczytu samostanowienia. Inną sprawą jest kwestia ekonomiczna – region ten z bogatą Barceloną rozwija się szybciej niż pozostałe części Hiszpanii, dlatego siłą rzeczy z katalońskiego budżetu odpływa wiele pieniędzy na rozwój południowych, biedniejszych terenów. Pracowitym Barcelończykom nie podoba się, że muszą opłacać „latynoskie lenistwo” swoich krajanów z innych regionów Półwyspu Iberyjskiego, a pogląd ten ma duży wpływ na kształtowania się marzeń o niepodległości wielu mieszkańców Katalonii. Na razie jednak na odłączenie się tego regionu szansę są raczej nikłe.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co daje nam dziś książka?

Świat pędzi wciąż do przodu w tępie, które nie wszystkim może pasować. Nowinki technologiczne służą dziś przede wszystkim do rozrywki,...

Zamknij