Jak działają na ranę wybroczyny, plastry, opatrunki i przylepce?

Leczenie ran nie należy do przyjemnych. To bardzo trudny proces, którego efektywność zależy od wielu czynników. Na plan pierwszy wysuwają się opatrunki i ich wymiana. Jeśli będziemy je zmieniać zbyt często i nieprawidłowo, rana może się nie zabliźniać.

Ochrona przed zerwaniem naskórka

 

Tylko czy mamy jakiś wybór? Sączące się z ran wybroczyny pełne bakterii wnikają do kompresu, co pogarsza środowisko wokół rany. Gazy trzeba wymieniać, żeby nie wdało się zakażenie. Problem w tym, że każde zdjęcie bandażu grozi zerwaniem wytworzonego naskórka, który z trudem się odbudował.

Swoje robią też przylepce, które utrudniają przepływ powietrza wokół brzegów rany i stwarzają ryzyko maceracji. Podobnie działają kiepskiej jakości opatrunki, które niedostatecznie regulują wilgotność w ranie, nie pochłaniają wydzieliny w należytym stopniu.

Co w takich sytuacjach zrobić? Jakie opatrunki i przylepce stosować? Dobrym pomysłem jest użycie środka ochronnego w płynie. Ma postać atomizera, którym spryskuje się ranę i jej okolice. Po wyschnięciu substancji, co następuje w ciągu niecałej minuty, można przyłożyć świeży kompres.

Dlaczego warto używać takich preparatów? Jest wiele powodów. Wszystkie sprzyjają szybszemu gojeniu się rany. Środek ochronny nie dopuszcza do kontaktu nacieków z brzegami rany i tworzącymi się warstwami naskórka.

Preparat chroni także przed negatywnymi skutkami używania plastrów, opatrunków i przylepców. Tworzy bowiem na spryskanej powierzchni niewidzialną błonę, która dopasowuje się do ciała w zależności od wykonywanych ruchów. Warstwa ochronna może utrzymywać się do 72 godzin albo kolejnej zmiany opatrunku.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy warto wybrać się na Ospa Party?

Ospa wietrzna, to bardzo znana choroba wieku dziecięcego, która może powodować groźne powikłania u osób dorosłych oraz u kobiet w...

Zamknij