Metody leczenia niepłodności

Brak możliwości zajścia w ciążę, mimo długotrwałych starań (przynajmniej przez rok), dotyczy około 20% par. Niestety problem ten ma tendencję wzrostową i został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną. Wczesna diagnostyka i podjęcie odpowiedniego leczenia, zwiększają szansę na posiadanie dziecka.

Przyczyn niepłodności jest kilka i leżą one po stronie zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Zazwyczaj dotyczą nieprawidłowości w nasieniu lub zaburzeń owulacji i funkcji jajników. Czasami niepłodność pojawia się mimo braku istotnego czynnika etiologicznego. Dobranie odpowiedniej metody leczenia niepłodności zależy od przyczyny, która ją wywołała.

Leczenie niepłodności za pomocą in vitro

Najlepsza klinika leczenia niepłodności w Polsce oferuje zabieg in vitro z możliwością wybrania jednej z czterech technik doboru odpowiedniego plemnika. Do programu mogą zgłosić się heteroseksualne małżeństwa lub związki partnerskie.

Zabieg zapłodnienia metodą in vitro (IVF) wykonuje się w przypadku niepłodności bez ustalonej przyczyny lub spowodowanej nieprawidłowościami nasienia, zaburzeniami funkcjonowania jajowodów oraz ciężką postacią endometriozy. To połączenie komórki jajowej z plemnikiem, które odbywa się poza organizmem kobiety, czyli w warunkach laboratoryjnych. Wiele par, przed zabiegiem, zastanawia się, czy in vitro jest skuteczne. Otóż we wszystkich grupach wiekowych skuteczność in vitro wynosi 43%.

Procedura zapłodnienia metodą in vitro polega na wywołaniu owulacji za pomocą środków hormonalnych i pobraniu komórek jajowych, które są następnie łączone z wyselekcjonowanymi plemnikami – najbardziej funkcjonalnymi i dojrzałymi biologicznie. Powstały w ten sposób zarodek umieszcza się w macicy. Do zabiegu in vitro może zostać wykorzystana komórka jajowa i/lub nasienie od anonimowego dawcy.

Inne metody leczenia niepłodności

Leczenie niepłodności może również polegać na hormonalnej stymulacji owulacji u kobiet lub spermatogenezy u mężczyzn (proces powstawania i dojrzewania plemników). Jeżeli farmakoterapia nie przyniesie pożądanych rezultatów, parom proponuje się inseminację domaciczną, czyli umieszczenie nasienia partnera lub anonimowego dawcy bezpośrednio w jamie macicy. Jeżeli przyczyną niepłodności są z kolei niedrożności narządów rodnych (m.in. niedrożność jajowodów lub nasieniowodów), zaleca się wykonanie zabiegu chirurgicznego.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego Katalonia chce niepodległości?

Od pewnego czasu słyszymy o rozruchach w stolicy Katalonii, Barcelonie. Tamtejszy parlament autonomiczny, niezgodnie z hiszpańską konstytucją, ale przy poparciu...

Zamknij