Piłki sensoryczne – zalety

Piłki sensoryczne to jedne z zabawek, które mają za zadanie rozwijać zmysły dziecka. Należą do sprzętu, który wpływa na rozwój dotyku. Można to zrobić także, używając gniotek bądź mat sensorycznych. Wzrok rozwijają m.in. książeczki kontrastowe, a słuch – puzzle dźwiękowe.

Jaką funkcję spełniają zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne to sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci, dzięki któremu rozwijane są ich zmysły: dotyk, wzrok i słuch, ale także smak i węch. Mogą być stosowane u najmłodszych rozwijających się prawidłowo oraz u tych nieco opóźnionych w rozwoju.

Piłki sensoryczne – zabawki rozwijające dotyk

Piłki sensoryczne należą do zabawek rozwijających dotyk. Wykorzystuje się je zarówno w treningu ogólnorozwojowym, jak i w rehabilitacji. Poprzez wzmocnienie mięśni grzbietu, pomagają poprawić postawę,. Zwiększają koordynację i ruchomość w stawach. Są skuteczne w leczeniu objawów chorób neurologicznych. Dzieci mogą nimi rzucać, gnieść, a nawet gryźć. Do grupy zabawek sensorycznych rozwijających dotyk należą także wszelkiego rodzaju gniotki i maskotki. Dzięki gniotkom najmłodsi ćwiczą chwyt i mają do czynienia z różnymi fakturami. Z kolei maskotki są wyposażone w tasiemki, wypustki i inne elementy, za które dziecko może chwytać. Maty sensoryczne także mają przyszyte tasiemki, kółeczka i gryzaki, za które maluchy lubią pociągać. Zazwyczaj są uszyte z kilku rodzajów tkanin. Z kolei książeczki rozwijające dotyk często są pluszowe lub zrobione z wodoodpornych materiałów. W ich wnętrzu znajdują się wstawki z innych tkanin, obrazki oraz wypustki i wiele innych zaskakujących elementów. Sprawia to, że dziecko chętnie chwyta te części zabawki.

Zabawki sensoryczne rozwijające wzrok

Rozwój zmysłu wzroku można wspomóc za pomocą książeczek kontrastowych. Są produkowane w kolorach czarnym i białym. Niekiedy wzmacnia się je inną mocną barwą. To niedrogie i skuteczne zabawki. Aby pomóc maluchowi w rozwoju wzroku, warto też sięgnąć po zabawki z projektorem. Wyświetlają one refleksy bądź obrazy, które poruszają się po ścianach lub po suficie.

Zabawki sensoryczne rozwijające słuch

Zabawki sensoryczne rozwijające słuch to m.in. puzzle dźwiękowe. Są to tabliczki z wolnymi miejscami, w które wkłada się pasujące elementy. Po ułożeniu każdego z nich zabawka wydaje dźwięk. Dobrze znane grzechotki oprócz swojej podstawowej funkcji mogą też dodatkowo rozwijać zmysł słuchu poprzez wyposażenie w kółeczka lub lusterko. Książeczki dźwiękowe zostały natomiast wyposażone w strony z przyciskami lub takie, które po naciśnięciu same piszczą. Ostatnim rodzajem zabawek sensorycznych na słuch są instrumenty dla dzieci, np. cymbałki.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czym jest depresja kliniczna?

Depresja wstępuje w wielu odmianach, przez co czasem niełatwo ją zdiagnozować. Trudności wynikają z tego, że granica pomiędzy subiektywnymi odczuciami...

Zamknij